خانه / دسته‌بندی نشده / معرفی کتاب «اخلاق حرفه‌ای مدیران»

معرفی کتاب «اخلاق حرفه‌ای مدیران»

این کتاب برای اولین بار در جهان امروز بصورت مفصل به استخراج الگویی دقیق و موثق، در خصوص اخلاق حرفه ای مدیران پرداخته که پس از هفت سال تلاش مستمر، به منصه ظهور رسید.

انسان مرکب از روح و جسم است و جزء اصیل انسان، روح است و همه چیز در خدمت آن و تعالی آن می باشد. روح صعود می کند و به حقیقت می پیوندد ولی اکنون دچار ماده شده و از این رو باید قانون و تربیت وجود داشته باشد تا روح از مسیر خود خارج نگردد.

همان گونه که اخلاق از ارکان مهم خط مشی گذاری است و اگر مدیران به اخلاق مزیّن نباشند خط مشی صحیح را تبیین نخواهند نمود و در اجرا با مشکلات عدیده ای مواجه خواهند شد لذا در این کتاب الگوئی ارائه شده که مناسب است، تمام مدیران، از اقشار مختلف، در هر سازمان و کشوری جهت نیل به اهداف خرد و کلان آن را بکار گیرند.
پر واضح است که اخلاق حرفه‌ای یکی از مسائل مهم و اساسی جوامع بشری بوده و این کتاب بر آن است تا به مفهوم اخلاق، اخلاق حرفه‌ای، اهمیت و ابعاد گوناگون آن و نیاز جوامع امروز پرداخته و عوامل پایه‌ای اخلاق حرفه‌ای، چگونگی اشاعه و ترویج آن در جهت توسعه عملکرد سازمانی و همچنین چالش‌های فرا روی آن‌ را مورد اشاره قرار دهد. ضروری است برای تصدی وظیفه مهم و خطیر رهبری، شایسته گزینی مدنظر قرار گیرد.
مدیریت، امانت الهی است که به عهده‌ی مدیران گذاشته شده و باید با برخورداری از صلاحیت اخلاقی و داشتن علم، تخصص و کاردانی، آن را با موفقیت به سر منزل مقصود برسانند، مدیریت و رهبری بدون رعایت اخلاق و ارزش‌های انسانی، ارزشی نخواهد داشت لذا مدیری که متخلق به اخلاق مدیریت باشد می‌تواند سمبل و مروج خوبی‌ها بوده و از این راه به اصلاح دیگران بپردازد و از اجر و پاداش معنوی نیز بهره‌مند و در میان همکاران و اجتماع، محبوبیت یابد. علاوه بر این مدیران باید بدانند که برخوردها و رفتار مثبت و منفیِ آنها را، عموما به حساب دین، نظام و حاکمیت خواهند گذاشت؛
از این رو آراسته بودن به اخلاق مدیریتی، سبب خرسندی از نظام وحکمرانی خواهد شد همان گونه که برخوردهای ناشایست ایشان نیز موجب نارضایتی از دین و حاکمیت، به ویژه در نظام اسلامی خواهد گردید.

در کتاب حاضر با استفاده از تحلیل محتوا،مصاحبه با خبرگان سازمان ها، اساتید مقاطع عالی دانشگاه ها و مفهوم شناسی با استخراج از منابع دینی به عنوان راهبر انسان‌ها، الگوی اخلاق حرفه‌ای مدیران آماده بهره برداری قرار گرفته است.
این مدل در مجموع شامل ۲۰ فضیلت اخلاق فردی و سازمانی و ۲۲ رذیلت اخلاق فردی و سازمانی می‌باشد که امید است مؤثر در جوامع بشری، واقع و مورد عنایت اسوه اخلاق خاتم انبیا محمد مصطفی صلوات الله علیه قرار گیرد.

درباره ی سعیده جعفری راد

رشته تحصیلی: دکتری تخصصی مدیریت دولتی گرایش خط مشی گذاری عمومی

همچنین ببینید

رهیافتی بر مهندسی رفتار در سازمان ها

یکی از طرح های مهمی که به عنوان راهبرد فرهنگی در سال های اخیر بدان توجه شده است، اجرای طرح مدیریت رفتار صحیح و برخورد مناسب با مشتری است، جامعه ای از سرمایه ی اجتماعی بهره مند است که مردم آن در مراودات با یکدیگر و در ارتباط با سازمان ها از سهولت، سادگی و انعطاف بسیار بالائی بهره مند باشند. به همین منظور دلائل وقوع و راهکارهائی را جهت پیشگیری اعلام داشته ایم که به عنوان مقاله ایی در سایت مدیریت درمان استان قم به انتشار رسیده است .علاقمندان می توانند مطالب ذکر شده را بصورت کامل در این سایت ملاحظه فرمایند.dqom.tamin.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *