خانه / اجتماعی / اخلاق چیست

اخلاق چیست

اخلاق مجموعه ای از صفات روحی و باطنی انسان هاست که به صورت اعمال و رفتاری که از خلقیات درونی انسان ناشی می شود ، بروز پیدا می کند .
اخلاق علمی است که به گواه تاریخ ، در بهبود روابط انسان با خدا و اعضای جامعه بسیار نقش آفرین و تاثیر گذار است .
اخلاق علم چگونه زیستن و سعادتمند شدن است .
حضرت استاد آیت الله مصباح حفظه الله فرموده اند :
اخلاق از مهم ترین هدف انبیای الهی را تشکیل می دهد ، چرا که بدون اخلاق نه دین برای مردم مفهومی دارد و نه دنیای آن ها سامان می یابد .
اصولا انسان زمانی شایسته ی نام انسان است که دارای اخلاق انسانی باشد، در غیر این صورت حیوانی خطرناک است که با استفاده از هوش سرشار انسانی همه چیز را ویران خواهد کرد .
منشا فساد اخلاقی، نادانی است، فرد باید جهد کند، تلاش وافر داشته باشد تا به سعادت خود دسترسی یابد.
جلالت امامان را مورد توجه قرار دهیم، متانت و اقتدارو ریوفیت دعای مکارم الاخلاق را سرمشق خود قرار دهیم، خود را به اینکه بدون اخم ظاهر می شویم و لبخندی می زنیم گول نزنیم که ما دارای اخلاقیات هستیم، باید رمز اخلاقی بودن را در آورد، معیار اخلاقی بودن و مقیاس اخلاقی بودن را بررسی کرد تاراه نجات را یافت چه درخانواده و چه در اجتماع .
اخلاق نوعی ندای درونی است به فرمایش استاد شهید مرتضی مطهری اخلاق یعنی بشنو صدای درونت را …
باید کارهایی که لازم است را انجام دهیم تا بتوانیم صدای ندای درونمان را بشنویم .
صدالبته که کار ساده ای نیست، تلاش، پرهیز و مراقبت می طلبد، باید گوش را از نداهای غیرخاموش کرد چنان چه سعدی علیه الرحمه می گوید :

حقیقت سرایی است آراسته
هوا با هوس گرد برخواسته
نبینی که هر جا که برخواست گرد
نبیند نظر گر چه بیناست مرد
تورا تا دهن باشد از غیب باز
نیاید به گوش نظر از غیب باز

اگر انسان در مراتب و کمالات معنوی پیش رود، گوش دلش باز شده و تسبیح موجودات را نیز درک می کند چه رسد به ندای درون خودش ، همچنانکه می گویند :

جمله ی ذرات عالم در نهان
باتو می گویند روزان و شبان
ماسمیعیم و بصیر و با هوشیم
با شما نامحرمان ما خاموشیم
چون شما سوی جمادی می روید
محرم جام جمادان کی شوید ؟
در صورت نداشتن پرهیز، از خوب بودن فاصله ها خواهیم گرفت و ندای حق را که نخواهیم شنید بلکه به افعالی دست خواهیم زدکه جز شرمندگی و روسیاهی دنیوی و اخروی را در پیش رو نخواهد داشت .
ذایقه باید از ظلم و تجاوز به حقوق مردم تنفر داشته باشد، راه آن با تربیت است که پرورش می یابد باید ذایقه را از یاد خدا و ذکر او پر کرد تا بتوان از دنیا و آخرت خود لدت برد .
خداوند مارا با حقایق آشنا گرداند .

درباره ی سعیده جعفری راد

رشته تحصیلی: دکتری تخصصی مدیریت دولتی گرایش خط مشی گذاری عمومی

همچنین ببینید

رهیافتی بر مهندسی رفتار در سازمان ها

یکی از طرح های مهمی که به عنوان راهبرد فرهنگی در سال های اخیر بدان توجه شده است، اجرای طرح مدیریت رفتار صحیح و برخورد مناسب با مشتری است، جامعه ای از سرمایه ی اجتماعی بهره مند است که مردم آن در مراودات با یکدیگر و در ارتباط با سازمان ها از سهولت، سادگی و انعطاف بسیار بالائی بهره مند باشند. به همین منظور دلائل وقوع و راهکارهائی را جهت پیشگیری اعلام داشته ایم که به عنوان مقاله ایی در سایت مدیریت درمان استان قم به انتشار رسیده است .علاقمندان می توانند مطالب ذکر شده را بصورت کامل در این سایت ملاحظه فرمایند.dqom.tamin.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *